Krigsfraksjonen i SV
Jan Hårstad
Det har vært sagt av klokere folk enn meg at krig også har den ubehagelige egenskap at de ikke bare dreper masse folk, men at de også river masken av personer og partier.
I årevis har jeg skrevet at det finnes ikke noen «venstreside» i Norge på spørsmål som krig-fred og imperialisme.
Noen har kommentert dette som hard, overdreven framferd, men her er dagens harde fakta:
Onsdag 2 mars 2022 holdt SV landsstyremøte og den fraksjonen som gikk imot å levere norske våpen tilUkraina vant med 21 mot 18 stemmer. Og naturligvis var det partiprominensen så som Kaski, Fylkesnes og Lysbakken som gikk inn for våpen fra Nato-Norge til Nato-Ukraina. Og derpå følger meldinger til norsk presse om at SV nå må bygge om sitt syn på Nato, dvs. bli Nato-tilhengere.

Og Fylkesnes sier til Nordlys: partiets Nato-standpunkt har vært riktige gjennom hele den kalde krigen fram til nå.
Å lyve er naturligvis en del av det politiske gamet, men blir løgnen for grov kan det slå kontra.
Det var Kristin Halvorsen og Erik Solheim som under Jugoslaviakrigen i 1999 ga grønt lys for Nato-bombing med depleted uran i 78 dager.
Solheim gjorde internasjonal karriere på bombingen og Halvorsen har vel heller ikke lidd noen nød.
Alle totalødelagte stater i Nato-bombing ga SV sin tilslutning til- bortsett fra Irakkrigen mars 2003.
Dette at de sentrale profilene i dagens SV nå melder debatt om Nato er ikke et særskilt norsk fenomen, men gjelder for alle raddis-middelklasse partier i hele Europa: Die Linke og Podemos tar samme retning.
Det jeg her påpeker er ikke noe privat påfunn fra meg. Andreas Slettholm i Aftenposten skriver 26.2:
«SV-velgere er overveiende NATO-vennlige.»
Dette er 180 graders snu av hele SVs politiske historie. Pasifistene og fredsfolket i Norge holdt til i SF og mange brukte livet sitt for mobilisering for fred og nedrustning med det resultat at de fikk store mapper hos PST.
For dette var det SF som knyttet an til den anti-militaristiske tradisjonen som Rosa Luxemburg ble et symbol For: Krig mot Krigen. Mobiliser arbeiderklassene i alle land til samhandling for fred, mot krigsindustrien og våpenselgerne.

Se deg rundt i Norge. Noe sånt finnes ikke. Hva Rødt mener om alt dette bør man helst oppsøke på visse Facebook sider. 9 april 2020 var det Stortingsdebatt om bevilgninger til det norske Nato-forsvaret. Rødt foreslo
188 millioner kroner mer enn alle andre til det «norske» forsvaret som allerede den gang bygget om Norge til en amerikansk militærbase og sendte soldater til alle verdens hjørner for imperialistiske prosjekt.
Russland-Nato krigen er jo bare i sin begynnelse. Hva vil SV-toppene gjøre når Natos B-52 fly begynner å teppebombe inni Russland?
Vil det da komme et forslag fra Lysbakken, Kaski og Fylkesnes om å sende våpen til Russland?
Som Erik Solheim forsto godt i 1999: det blir bedre karriere med tilslutning til Nato-kriger.
Og som KK skrev om Rødt: det har blitt et forutsigelig støtteparti for Nato-regjeringen.
Forsidebilde: ROBERT JOHANNINGMEIER
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 342 ganger.
3 kommentarer. Leave new
Ja, trist, – og farlig, det hele.
Med Jugoslaviakrigen og Nato/Norge- Stoltenbergs angrep på Libya burde flere se at Nato ikke er en forsvarsorganisasjon. – Men en angreps-organisasjon. – Som selvfølgelig Russland har grunn til å frykte.
Politikere og media i Norge har ikke tatt hverken lærdom eller selvkritikk på dette. Angreps-kriger som langt, langt overgår invasjonen i Ukraina i drepte og i ødeleggelser. Og uten krigsoverskrifter i media den gang.
Putin måtte selvfølgelig hindre at angrepsorganisasjonen Nato bygger militære installasjoner i Ukraina. Og Putins ønsker om en demilitærisert sone, og slutt på bombingen av sivile i Donetsk har blitt avslått i ti år.
Russland har omtrent i hele forrige århundre hatt sin hovedflåtebase i Sevastopol mot Svartehavet, og det har også vært en betydelig russisk befolkning. Hvilke nasjon hadde godtatt en annen angreps- stormakt på dørstokken?
( I januar 2014 kom det til voldelige opprør og et statskupp i hovedstaden Kiev, rettet mot Ukrainas lovlig valgte president Janukovitsj som var meget vennligsinnet overfor Russland. Statskuppet som verbalt og på mange måter var støttet av USA og vestlige land, medførte makthavere som var provestlige og anti-Russland.)
Hvis norske politikere og deres kjøpte media hadde hatt annen moral enn dobbeltmoral, så ville enhver redaktør rødmet i skam over dagenes krigshissing. Men ingen antydning til rødfarge, hverken på den ene eller andre måte.
Og Norge deler ut Nobels Fredspris! 😉
Partiet Raudt vil ha krigsforbrytarsak mot Putin, men ikkje mot Stoltenberg. Det vitnar om lite klårsyn. Kor ofte vert vestlege leiarar dømde for krigsbrotsverk?
«Det vitnar om lite klårsyn.»
Ja, men desto mere dobbeltmoral.
Så får vi håpe at Ukrainas statsleder blir myrdet av Putin, som Stoltenberg /Nato myrdet Gadaffi.
Om ikke annet for å høre psykopaten Stoltenberg rope i media at, ‘ dette er en forbrytelse mot menneskeheten.’
Vi bør ta fra Stoltenberg statsborgerskapet. Så kan han flytte til sin menneskehet, – eller hva krapylene kaller hverandre under steinene.