Noen ganger blir det nærmest komisk å kommentere det som skjer. Det virker nesten absurd å analysere situasjonen når Ukrainas regjering inngår avtaler om områder de allerede har tapt eller er i ferd med å miste.
Hvordan kan Ukrainas regjering inngå noe som helt over områder de allerede har tapt eller er i ferd med å miste? At en slik avtale inngås kan ikke være motivert av økonomiske grunner, men snarere politiske, og disse motivene er vanskelige å forstå eller identifisere.
Men avtalen gjør USA i større grad avhengig av at krigen avsluttes så fort som mulig. Uten å tilfredsstille de politiske kravene til den seirende parten i krigen, blir alt avtalen åpner opp for ugjennomførbart for USA dersom de ønsker å gjøre krav på noe.
Og den ukrainske regjeringen er ikke lovlig med en president som sitter på overtid. Jeg tror dette kan være en politisk flopp designet for at Trump skal kunne fremstille det som en slags politisk seier. For han er åpenbart ikke i stand til å avslutte krigen selv – den vil ta slutt når USAs militære og økonomiske støtte opphører. Da må han trosse rustningsindustien, og det tror jeg ikke han klarer.
Knut Lindtner
Redaktør
USA og Ukraina undertegner mineral-avtalen.
Avtalen etablerer et «Reconstruction Investment Fund» mellom USA og Ukraina. Det gir USA tilgang til Ukrainas naturressurser,.
Av Dave DeCamp

Sist onsdag undertegnet USA og Ukraina en avtale som etablerer et nytt investerings- og rekonstruksjons-fond som skal gi USA tilgang til ukrainske sjeldne mineraler, og andre natur-ressurser.
«Jeg er glad i dag når jeg kan kunngjøre dagens historiske økonomiske partnerskap mellom De Forente Stater og Ukraina.
Vi har etablert et USA-ukrainsk ‘Reconstruction Investment Fund’» sa USAs finansminister Scott Bessent.
Bessent sier at avtalen «gir USA lov til å investere sammen med Ukraina for å finne Ukrainas lovende ressurser.
Vi skal mobilisere amerikanske talenter, amerikansk kapital, og regjerings-standarder som vil sette i gang Ukrainas investeringer og få fart på og forbedre Ukrainas økonomi».

Det ser ikke ut som om Ukraina har fått noen konkrete sikkerhetsgarantier som del av avtalen.
Det betyr at USA nå er mer interesserte i å forbli involverte i landets affærer.
Bessent sier at avtalen «er et klart signal til Russland om at Trump-administrasjonen nå forpliktet på fredsprosessen, at de går inn for et fritt, uavhengig og fremgangsrikt Ukraina på lang sikt».
Signeringen av avtalen kommer etter måneder med stadige forhandlinger, inkludert også det fatale møtet i Det Ovale Kontor mellom den ukrainske presidenten Volodymyr Zelensky, visepresident J.D.Vande og president Trump.
Trump har sagt at Ukraina skylder USA hundrevis av milliarder dollar som de har brukt på denne proxy-krigen, noe Zelensky benekter.
Yulia Svyrdenko, Ukrainas første visestatsminister, som undertegnet avtalen med Bessent i Washington, sier at avtalen ikke sier noe om tilbakebetaling av gjeld.
«Avtalen nevner ikke noe om at Ukraina har gjeldsforpliktelser overfor USA.
Gjennomføring av avtalen vil tillate begge land å utvide sitt økonomiske potensial gjennom likeverdig samarbeid og investeringer», sier Svyrdenko avslutningsvis.
Oversatt av Ingunn Kvil Gamst
https://news.antiwar.com/2025/04/30/us-and-ukraine-sign-minerals-deal/
Forsidebilde: KI-generert



6 kommentarer. Leave new
Enig med Lindtner her. Hans teori virker å holde mest vann.
Jeg klarer ikke å fri meg fra den tanken at dette er det egentlige målet for Trumps ‘Fred i Ukraina-politikk’. Han har jo for vane å gå ‘høyt oppe å banen’ for så å komme med et, i forhold til utgangsforslaget, moderert forslag. Her har han skremt Ukraina og deres støttespiller med å trekke USA helt ut av konflikten og å støtte Russland i deres krav for stopp av krigshandlingene. Så nå for å fortsatt å støtte regimet i Ukraina, skal han ha denne for USAs vedkommende svært gunstige avtalen på plass. Sedvanlig Trumps forhandlingstaktikk.
USA-organ spår Kiev-kollaps innan 6-12 månader:
https://responsiblestatecraft.org/ukraine-battlefield/
Med eller utan våpen frå USA? Alle skatteinntekter i Ukraina går no til militæret, skriv SIPRI og Steigan.no. Kor lenge finn folk seg i det?
Hvem spør folket om hva de ønsker?
Mineralavtalen mellom USA og Kiev gjør Ukraina til en amerikansk koloni.
Av Eric Zuesse.
Det er offisielt: Ukrainas er nå en økonomisk koloni i USA. Ukraina overga sin suverenitet til USA. Takket være Zelensky vil generasjoner av mennesker i territoriene okkupert av Kiev-styrker, aldri eie sine egne nasjonale naturressurser, og vil heller ikke kunne bruke dem til fordel for barna sine.
Natt til 8 mai hadde Ukrainas Strana News overskriften «Ukraina støttet den nye våpenhvilen, Rada (parlamentet) godkjente mineralavtalen», og rapporterte at hemmelige bestemmelser i Ukraina-USAs avtale om Ukrainas mineralressurser, gir USA full kontroll og ingen forpliktelser, mens Ukraina mister kontrollen over disse mineralressursene, og vil ha en rekke forpliktelser overfor USA. Ikke desto mindre stemte Rada enstemmig, 338 mot 0, for å godta avtalen.
Her er høydepunktene:
⁃ Ukraina må overføre 50 % av royalties og betalinger fra nye mineralutvinning-lisenser til fondet. USA kan regne militærhjelp (hvis noen) som et investeringsbidrag, men amerikanernes forpliktelse til å gi denne militærhjelpen til Ukraina er ikke spesifisert i avtalen.
⁃ Fondet betaler ikke skatt i Ukraina, og vilkårene i avtalen går foran ukrainske lover. Ukraina garanterer gratis konvertering av hryvnia (ukrainsk valuta) til dollar, og uttak av midler i utlandet. Som senere ble spesifisert i ministerkabinettet, vil fondet bli registrert i USAs delstat Delaware.
⁃ Alle investeringsprosjekter i gruvesektoren er pålagt å gi opplysninger til fondet. Det er ikke tillatt å tilby tredjeparter bedre betingelser enn fondet.
Å dømme etter lekkasjene i pressen, vil amerikanernes kontroll over utviklingen av nye ukrainske mineralforekomster være nær total. Samtidig er det ingen forpliktelser til å investere i Ukraina eller å levere våpen i dokumentet. Men det er mange forpliktelser for Ukraina, og strenge sanksjoner for brudd på dem.
Som rapportert av nettavisen Zerkalo Nedeli, «vil USA ha en fordel både når det gjelder å forvalte fondet og å delta i ukrainske investeringsprosjekter. I følge publikasjonen skal fondet forvaltes av et råd med like mange representanter fra Ukraina og USA, men det vil bli assistert av fire komiteer, som vil ha flere amerikanere:
– investeringskomité – tre amerikanske ledere, to ukrainske ledere;
– Administrativ komité – tre amerikanske ledere og to ukrainske ledere;
– et revisjonsutvalg som er ansvarlig for å engasjere tredjeparts-revisorer, og ansette og føre tilsyn med konsulenter for vurdering av bidrag – to amerikanske ledere og to ukrainske ledere;
– prosjektkomité – tre ukrainske ledere og to amerikanske ledere.
Samtidig, i henhold til vilkårene i avtalen, hvis den «ukrainske partneren» bryter noen, «vil den ikke få utdelinger, og ukrainske ledere vil miste alle stemmerettigheter i rådet og relevante komiteer i fondet». Avtalene gir ikke USAs ansvar for brudd fra deres side.
Det er også rapportert at amerikanske investorer vil være de første til å få informasjon om potensielle prosjekter innen mineralutvinning og infrastruktur, vurdere det i opptil tre måneder, og bare i tilfelle avslag vil andre investorer kunne få prosjektet, men i seks måneder kan forholdene ikke være mer økonomisk fordelaktige, enn de som tilbys amerikanerne. Dette er allerede delvis bekreftet av den ukrainske regjeringen. Det samme gjelder kjøp av produkter utvunnet fra forekomstene. Det vil si at for alle prosjekter innen mineralutvinning, og på andre områder som avtalen gir, vil amerikanerne ha førsteretten.
Virkeligheten er fundamentalt annerledes enn tidligere rapportert. For eksempel, 1 mai, hadde CNN overskriften «Et «historisk økonomisk partnerskap?» Det vi vet om Trumps Ukraina-mineralavtale», og rapportert at «Avtalen gir USA fortrinnsrett, men ikke eksklusive, rettigheter til mineralutvinning i Ukraina, og sier at Kiev vil ha det siste ordet i hva og hvor som blir utvunnet. Ukraina vil også ha eierskapet til «alt på vårt territorium». Det er den ukrainske staten som bestemmer hvor og hva som skal utvinnes», sa Ukrainas økonomiminister Yulia Svyrydenko, som signerte avtalen på vegne av landet sitt.
Fra Kolozeg, publisert 11 mai 2025.
Oversatt fra engelsk og forkortet. Linker i orginalartikkelen.
Zuesse er historiker og forfatter.
Orginalartikkel: The US-Kiev Minerals Deal Makes The Rump Of The Ukraine A US Colony – Eric Zuesse.
N.L.:
» Mineralavtalen mellom USA og Kiev gjør Ukraina til en amerikansk koloni.»
Ukraina har vært en amerikansk ( militær-) koloni lenge.
USA har bestemt hvem som skulle sitte i den ukrainske regjeringen ihvertfall siden 2008.