POSTED IN Norsk politikk

Når staten blir en sutteklut, blir det vanskelig å stille spørsmål.

Moms på trening viser hvorfor vi må våge å gjøre det.

8 kommentarer

Først når vi slipper suttekluten kan vi gjøre endringer.

Av Kjetil Tveit

Gang på gang havner jeg i diskusjon med dogmatikere som tviholder på sitt dogme – suttekluten: at myndighetene vil oss vel.

Å erkjenne at myndighetene ikke nødvendigvis vil oss vel, rammer selve fundamentet i verdensbildet til en dogmatiker. Når denne erkjennelsen knyttes til frykten for å miste det trygge, blir det en eksistensiell krise som er ekstremt vond å svelge av flere årsaker.

For en dogmatiker fungerer staten eller myndighetene som en symbolsk foreldrefigur. Det gir en dyp trygghetsfølelse å tro at noen «passer på oss» og har kontrollen.

Å innse at denne figuren ikke har gode intensjoner, utløser en akutt frykt for å stå helt alene og ubeskyttet i en kaotisk verden.

Dogmatisme trives best når verden er delt inn i det trygge (oss/myndighetene) og det utrygge (truslene utenfra).

Hvis selve kilden til trygghet blir en potensiell trussel, faller hele systemet fra hverandre. Verden går fra å være forutsigbar og regelstyrt til å bli uforutsigbar og farlig, noe som trigger en dyp, instinktiv frykt.

En dogmatiker har ofte investert mye av sin egen identitet, moral og tillit i å følge systemets regler.

Å innse at man har stolt blindt på noen som ikke vil en vel, krever at man innrømmer at man har tatt fundamentalt feil. Dette skaper en intens indre smerte (kognitiv dissonans), fordi det tvinger personen til å bygge opp sin forståelse av virkeligheten helt på nytt.

Kort sagt: For dogmatikeren handler ikke dette bare om en politisk uenighet, men om en frykt for at den trygge havnen de har bygget livet sitt på, viser seg å være en illusjon.

Hvorfor har vi momsfritak på helsetjenester?

Vi har momsfritak på helsetjenester fordi også de mindre bemidlede skal ha råd til dette grunnleggende behovet, for å forebygge sosiale forskjeller, og på grunn av samfunnsøkonomisk lønnsomhet.

Hvis man utsetter legebesøk, kan man forvente flere uføre i framtiden.

Av samme grunner har vi også momsfritak på å gå på treningssenteret.

Dette momsfritaket er naturligvis enda viktigere for individet og for samfunnet. Det beste er jo å leve aktivt slik at man slipper å gå til legen i første omgang.

Forebygging er den kloke måten. Reperasjon må alltid være plan B.

Nå vil Myndighetene snu på dette:

De vil innføre moms på treningssenteret men ikke hos legen.

De vil gjøre det dyrt å forebygge, mens plan B skal være det man foretrekker og som alle skal ha råd til.

Dogmatikerne vil kanskje unnskylde makthaverne med at de tross alt gjør så godt de kan. Det er helt utrolig hva som kan komme ut av munnen på en dogmatiker.

Selvsagt gjør de ikke de.

Den ærlige sannheten er at de ikke vil oss noe godt.

De bare jobber der.

De er ikke skrudd sammen sånn at de er gode.

De holder på med en karriere eller noe.

Det har ingenting med velmenthet å gjøre.

Det er bare å slippe tak i suttekluten. Først da kan vi være med å gjøre positive endringer i samfunnet.

Innlegget er hentet fra Kjetil Tveits Facebookside

Forsidebilde: KI-generert

Teksten står for forfatterens mening, ikke nødvendigvis www.derimot.no sin.

8 kommentarer. Leave new

  • «Hvis man utsetter legebesøk, kan man forvente flere uføre i framtiden.

    Av samme grunner har vi også momsfritak på å gå på treningssenteret.»

    Hvis vi i det hele tatt skal ha moms på varer eller tjenester i Norge, bør det ihvertfall være på idiotiske/fordyrende/ressurskrevende treningssentere.
    Det er fortsatt momsfritt å klippe egen plen uten selvgående maskiner , gå tur (sammen?) i by og skog, og sykle på ferie.
    – Utrolig nok. Her har ‘staten’ gjort en blunder?

    Svar
  • Hvorfor styrketrening er viktig: For at beinstrukturen skal styrkes, må den utsettes for strekk og trykk fra musklene som drar i knoklene (støt og motstand). Styrketrening og vektbærende øvelser gir langt høyere mekanisk belastning enn svømming, sykling eller rolig gange, noe som opprettholder eller øker beintettheten (osteoblast-aktivitet).Vi mister muskelmasse (sarkopeni) fra 40 års alder. Vekttrening forebygger beinskjørhet,fall og styrker ledd.

    Kilde: Nasjonalt senter for aldring og helse.

    Det er helt galt å momsbelegge trening.
    Forsøk heller å spare et par milliarder fra det nye Regjeringskvartalet eller annet idioti.

    Svar
  • Interessant og viktig artikkel, Kjetil!
    Politisk sett er store deler av den norske befolkningen utrolig naive.
    Sannsynligvis Europas mest naive befolkning, politisk sett.
    Jeg har for eksempel dyktige arbeidskollegaer, spesielt unge som ikke eller knapt nok aner hva EØS-avtalen er for noe.
    Når man er til de grader politisk naiv er det jo ofte et «trygt» valg å stemme f.ex på Arbeiderpartiet. Støre er strengt tatt ingen folkevalgt politiker/statsminister;
    han er maktelitens utplukkede kandidat.
    Problemet med en tilnærmet politisk uvitende befolkning er at diverse myndigheter har fullstendig frie tøyler til å gjøre det de vil.
    Pål Steigan, som bor ca halve året i Norge og halve året i Italia har vel også uttalt at det er stor forskjell på den politiske bevisstheten blant folk flest i de to landene (som går i Norges disfavør).
    Grunnen til en eventuell moms-belegging av for eksempel treningssentre er vel ikke noe annet enn at staten (dypstaten, topp-byråkrater og topp-politikere) ønsker å sope inn enda mer penger, som om det ikke er nok penger der fra før og som de kan sende til «Ukraina», sluse dem til makteliten eller sløse vekk til andre «gode» formål.

    Svar
    • K.M.:
      » Grunnen til en eventuell moms-belegging av for eksempel treningssentre er vel ikke noe annet enn at staten (dypstaten, topp-byråkrater og topp-politikere) ønsker å sope inn enda mer penger,..

      Ja, selvfølgelig.
      Og innbyggerne er lært opp til å tro at statsadministrasjonen kan/må ‘støtte’ innbyggerne .
      Men det er jo innbyggerne som støtter statsadministrasjonen.
      Innbyggerne kan ikke få 1 kr. i ‘støtte ‘ som det ikke har kostet 10 kr. å samle inn og fordele.

      Vi bør heller spørre oss om det er billigere ( dvs. mindre arbeidskrevende) å la folk betale direkte. Uten skatter og avgifter.
      Vi blir innbilt at vi ikke kan greie oss uten ‘staten’.

      Det koster 40% av veibyggingsutgiftene å ha/kreve inn bompenger. Og/men gode veier må/bør vi vel ha i Norge.
      Hva koster boligbeskatningen i administrasjon/ arbeidskrefter?
      Hva koster det samfunnet i arbeidskrefter å administre ‘strømselgere’ og’ Norgespris’-tullet?
      Boliger i dette vinterlandet er vel mer nødvendig enn treningssentere.

      Hva koster det å ha et statstøttet media i Norge? Hva koster det ( i arbeidskrefter) å ha en enorm reklameindustri ? (- Altså ikke informasjon eller produktinformasjon)
      – For å få opp forbruket .
      Samtidig som ‘staten ‘ kjører dyre/arbeidskrevende kampanjer, eller setter opp (bolig-) renta for å få ned forbruket.

      Vi bør huske:

      Staten skal ta ansvar for vår trygghet. Vi organiserer oss og betaler inn penger for å finansiere det som skal til.
      Dette har alltid vært utgangspunktet for statsdannelse.
      Men en statlig administrasjon skal også legge til rette for at innbyggerne i nasjonen kan ta ansvar for sitt eget liv, og oppleve seg så frie som mulig, i stolthet over egne krefter. Og ikke knuge de ned i skatter og avgifter som gjør de som livegne og avhengige.

      Svar
      • De som vil ‘trene’ , styrketrening eller kondisjonstrening i et ‘helsestudio’ har selvfølgelig råd til dette. Uansett økonomisk tilstand.
        ( Også ‘slankesprøyter’ – som kun får oss til å bruke mindre penger på mat/snop, så vi kan betale dette sjøl istedet for ‘blåresept-slankesprøyter’. )
        Foreløpig er det altså gratis å hogge egen ved eller løfte ektefelle eller svigermor/far hjemme. ( Eller ved hjelp av et apparat på døråpningen hjemme med egen kropp som vekt., – til 200 kr.)

        Vil vi at ‘staten’ skal betale, og bestemme, vår aktivitet i hverdagen med en økonomisk ‘støtte’ som ‘staten henter ( x10) fra vår egen lommebok?

        Vil vi at ‘staten’ skal ta over vårt liv og egenstyring ?
        ( – Som EU/Eøs skal ta over Norges liv og egenstyring?)

        Trist.
        – Og selvfølgelig farlig.

  • Men Ki-dama på bilde har jo en fin rumpe.
    Så blir vi lurt til å tro at alle skal/må ha en slik rumpe. – Men denne synker ved 40 – års alderen, uansett helsestudio- ‘støtte’. ( Men den følsomme huden er fortsatt den samme.)

    En/vår kropp er flott når den fungerer i forhold til hva vi sjøl trenger den til.
    Og ‘trening’ er å bruke denne kroppen i det daglige; – i glede.

    Svar
  • Våre politikere har bare en tanke i hodet og det er :» Hvordan kan vi finne et nytt sted å pålegge en skatt eller avgift» De burde hatt en tanke om «kan vi finne et nytt sted hvor vi kan fjerne en skatt eller avgift»

    Svar
  • Norge må vel ha en av verdens høyeste skatte og avgiftsnivåer skulle jeg tro. Ihvertfall ligger vi ganske høyt på topp. Så ikke bare har vi mistet selvråderetten og suvereniteten vår til Brussel og Washington, vi blir ranet på toppen av det hele. Å ha moms på trening er jo bare èn av mange skatter og avgifter som er helt sykt, enig med artikkelforfatteren der. En annen avgift som er helt syk er arbeidsgiveravgiften. Altså, man jobber og strever med å få et firma opp og gå og skaper arbeidsplasser for seg selv og andre. Man betaler skatt og bidrar. Men i det øyeblikket man ansetter èn ekstra person, – så må man betale arbeidsgiveravgift. Og ansetter man flere etter det, må man selvsagt betale for de også. Altså, her tar man ganske store, personlige sjanser og legger ned betydelig med jobb, energi og penger i å opprette en bedrift, eller et lite/middels firma, man ansetter noen folk, – de igjen begynner å betale skatt og man trenger ikke være redd for at disse skal ligge det offentlige til byrde i form av arbeidsledighetstrygd osv. Man bidrar altså meget positivt til samfunnet, men dette skal man altså straffes for med å betale arbeidsgiveravgift på toppen av alle andre skatter og avgifter!

    Det er jo egentlig helt hinsides! Skatt er egentlig i bunn og grunn et legalisert tyveri. Staten kan med loven i hånd stjele fra innbyggernes inntekter, og avgifter (inkludert moms), er også en form for indirekte skatt. Og nordmenn synes å finne seg i dette, selv når skatter og avgifter bare går opp, opp, opp. Bare ta nå i det siste, ikke engang avgifter på drifstoff gidder de udugelige nikkedukkene på stortinget å sette ned (eller fjerne helt). Siden vi også har et langstrakt land kan vi da vente oss ytterligere prisøkninger på mat framover, siden mye av distribusjonen foregår med trailere over store avstander. Maten som allerede er hinsides dyr. I Sverige fikk de ihvertfall halvert matmomsen for litt siden. Hva gjør de her? Ingen verdens ting.

    «Jeg betaler min skatt med glede» sier nordmannen mens han daglig blir pisset på av et samlet storting.

    Svar

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Fill out this field
Fill out this field
Skriv inn en gyldig e-postadresse.

Neste innlegg

Mainstream medier vakler i klimafortellingen.

Pengene avslører panikken.

Forrige innlegg

Har den global virkning?

Det er en svært dyr klimapolitikk i Norge.

Teksten står for forfatterens mening, ikke nødvendigvis www.derimot.no sin.