POSTED IN Endring av politikken, Latin-Amerika

Tegn i tiden?

Høyrekreftene tapte i Colombia for første gang.

0
Print Friendly, PDF & Email

Colombia velger venstreorientert president for første gang

Den tidligere ordføreren i Bogota lovet å samle landet

Gustavo Petro vant presidentvalget i Colombia søndag med over 50 % av stemmene i en en 2. valgrunde, og beseiret byggemagnaten Rodolfo Hernandez, noe han har innrømmet. Han vil bli den første venstreorienterte lederen i nasjonens historie.

Gustavo Petro - Wikidata
Gustavo Petro

«I dag er en feiringsdag for folket. La dem feire den første folkelige seieren», skrev Petro på Twitter kort tid etter at resultatene var endelige. Senere inntok han scenen i hovedstaden og takket sine støttespillere.

«Denne historien som vi skriver i dag er en ny historie for Colombia, for Latin-Amerika, for verden. Vi kommer ikke til å forråde denne velgermassen, sa han.

Den valgte presidenten la til at han ønsker å strekke seg over «midtgangen» for å jobbe for å forene landet. «Vi vil at Colombia, midt i mangfoldet, skal være ett Colombia, ikke to Colombia.»

Colombia har vært plaget av flere tiår med venstreorientert opprør og økonomiske problemer. Petro meldte seg selv inn i den urbane geriljagruppen M-19 i en alder av 17 år, men insisterte senere på at han var en organisator, aldri en geriljakriger, ifølge AFP.

Petros seier ble hyllet av andre venstreorienterte ledere i regionen, inkludert presidentene i Mexico, Argentina, Bolivia, Chile, Peru, Venezuela, Cuba og Honduras.

USAs utenriksminister Antony Blinken gratulerte Petro og sa at Washington er klar til å samarbeide med hans regjering for å bygge «en mer demokratisk og rettferdig halvkule».

Petro overtar presidentskapet 7. august.

https://www.rt.com/news/557458-colombia-election-winner-leftist/

Forsidebilde: Edward Howell



1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 114 ganger.

Teksten står for forfatterens mening, ikke nødvendigvis www.derimot.no sin.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Fill out this field
Fill out this field
Vennligst skriv inn en gyldig e-postadresse.

Next Post

Har unionen malt seg inn i et hjørne?

Har EU noe alternativ til russisk gass?

Previous Post

Ingenting har gått slik som ønsket:

Ukraina-krigen har ført til krise i vesten.

Teksten står for forfatterens mening, ikke nødvendigvis www.derimot.no sin.