NATOs rekognoseringsfly over Svarthavsregionen har økt med 60 %.
Dette kan føre til væpnet konflikt sier den russiske viseforsvarministeren.
Fra Anti-Empire
Systematiske provokasjoner fra NATOs side nær den russiske grensen innebærer en stor risiko for å utvikle seg til en væpnet konflikt.
Det sier Russlands viseforsvarsminister Alexander Fomin.

«I det siste har alliansen gått inn for direkte provokasjoner. Dette innebærer en stor risiko for å utvikle seg til en væpnet tilstand», sa Fomin ved en pressekonferanse for militær-attasjeer og andre representanter fra utenlandske ambassader som er kreditert til Moskva.
Som eksempel nevner han at den 23. juni 2021 prøvde den britiske destroyeren Defender å trenge seg inn i russisk territorialvann nær Krims Kapp Fiorent.
«Det er også klart at USAs strategiske rekognoseringsfly RC-135 skaffer støtte til den britiske marinens skip» sier Fomin.
Intensiteten av rekognoseringsfly i Svartehavsregionen har økt med 60 % i forhold til 2020. Antallet slike fly har økt fra 436 til 710.
Fomin sier at nærværet av kampfly og supply-skip fra NATOs medlemsland i regionen har blitt permanente.
«Fra januar til desember i år har NATO-skip gjennomført 30 søk til regionen, i motsetning til 23 i 2020. Den totale varigheten av disse besøkene er nå oppe i 400 dager, i motsetning til 359 dager i 2020», sier Fomin.
Han understreker at etter at USA i 2019 trakk seg fra INF-avtalen (nedrustningsavtalen mellom USA og Sovjetunionen fra 1987) så har den russiske president Vladimir Putin tatt initiativ til forbud mot utplassering av kortdistanse og mellomdistanse missiler i Europa. Han prøver å få til gjensidige tiltak for å fjerne eksisterende bekymringer.
«Utplasseringen av slike missiler i Europa øker neppe NATOs sikkerhet», sier Fomin.
Oversatt av Ingunn Kvil Gamst
Forsidebilde: Lewis Roberts
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 484 ganger.
1 kommentar. Leave new
Ingen grunn til uro for opprusting, ekpansjonisme og krigshissing frå Noreg/USA/NATO, om me skal tru angrepsminister Enoksen:
«- Den norske regjering har store ambisjoner knyttet til nedrustning og vi vil se etter måter å samarbeide med våre allierte. Samtidig er det viktig for meg å understreke at Norge stiller seg fullt og helt bak NATOs kjernevåpenstrategi og at ensidig nedrustning ikke er veien å gå, sier forsvarsminister Odd Roger Enoksen.» (Nettsidene til angrepsdepartementet 30.12.)
Opprusting er nedrusting, krig er fred, Finnmark skal i 2022 produsera alt me treng av appelsiner og bananar. Slik tømer du språket for innhald og meining. Signerikt nytt år!
So skal eg prøva å la vera å nemna Jens Stoltenberg og Libya-åtaket før etter nyårshelga.