USAs og NATOs militære ekspansjon i Øst-Europa er hovedårsaken til den nåværende Ukraina-krisen, har Zivadin Jovanovic , tidligere utenriksminister i Jugoslavia, sagt.
I et intervju med Xinhua sa Jovanovic, som for tiden leder tenketanken Beograd Forum for a World of Equals, at krisen var et resultat av «USA-NATO-strategien for militær ekspansjon til de russiske grensene, avvisning av prinsippet om likestilling og udelelig sikkerhet.»

Zivadin Jovanovic
Serbia var det første offeret for NATOs ekspansjonsstrategi, minnes Jovanovic.
I 1999 satte NATO-tropper ledet av USA åpenlyst FNs sikkerhetsråd til side og gjennomførte en 78-dagers kontinuerlig bombing av Jugoslavia under dekke av å «forebygge humanitære katastrofer», drepe og skade over 8000 uskyldige sivile og rykket opp nesten 1 million (mennesker, etnisk fordrevet red.)
Jovanovic ba om en fredelig løsning på konflikten i Ukraina, «som tar hensyn til legitime sikkerhetshensyn til alle land og folk som er involvert.»
Jovanovic sa at den ukrainske konflikten og alt som hadde gått forut for den, «er en oppfordring til å avslutte politikken for militær ekspansjon, for anerkjennelse av legitime rettigheter for alle land til lik sikkerhet uten å undergrave andres sikkerhet,» så vel som for «global anerkjennelse» av den nye multipolare verdensorden.»
«Vi håper at den ukrainske konflikten vil bli løst så snart som mulig fredelig, gjennom dialog, med hensyn til behovet for lik sikkerhet for alle land og folk. Sanksjoner, trusler, dobbeltmoral, ensidige tilnærminger … undergraver fredsinnsatsen og bør derfor opphøre, la han til.
https://www.globalresearch.ca/former-yugoslav-fm-us-nato-expansion-root-cause-ukraine-war/5774087
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 1 220 ganger.
3 Comments
Send denne artikkelen til alle Norges media.
( Gjerne sammen med opplysninger om nåværende generalsekretær og Ap sin bombing av Libya.)
Både Ap og norsk media trenger tydligvis litt historie-oppdattering i disse tider .
For de kan jo umulig kjenne til dette; da hadde de vel rødmet?
( Forresten, – kan psykopater rødme?)
Psykopatene med makten bryr seg overhode ikke om noe annet enn seg selv, penger og makt… Om noen milliarder dør i prosessen med å skaffe de litt mer penger eller makt så ser de heller på det som en bonus da mindre irriterende sammensurium å handtere.
Stoltenberg lyver ( som vanlig):
Nå viser det seg at det faktisk finnes et møtereferat fra et møte den 6. mars 1991 mellom de politiske lederne for utenriksdepartementene i USA, England, Frankrike og Tyskland hvor de diskuterer hvilke muntlige løfter og garantier som ble gitt til Russland i forbindelse med samlingen av Tyskland.
Her går det klart fram at slike løfter ble gitt og var selve forutsetningen for at Russland aksepterte Tysklands samling. I videoen bekrefter tidligere parlamentarisk statssekretær i det tyske utenriksdepartementet, Willy Wimmer, at avtalen om at NATO ikke skulle ekspandere østover lå bak Tysklands beslutning om ikke å tillate stasjonering av NATOstyrker i tidligere Øst-Tyskland.
https://www.rt.com/news/549921-nato-expansion-russia-document/