POSTED IN Global politikk

Russland presses fra sør.

NATO rykker mot Kaspihavet.

2 kommentarer

NATOs tettere militære samarbeid med Aserbajdsjan og TRIPP-korridoren åpner veien til Kaspihavet. Russland må handle diplomatisk nå og kreve sikkerhetsgarantier før en ny militær krise oppstår.

NATOs de facto utvidelse til Kaspihavet er uunngåelig

Av Andrew Korybko

Russland har fortsatt tid til å foreslå ukrainsk-lignende sikkerhetsgarantier for å avverge nok en spesialoperasjon.

Politico publiserte nylig en artikkel om hvordan «Frankrike og Tyrkia blokkerer NATOs forsøk på å styrke båndene med Kaukasus-landene», ikke fordi de er imot det i prinsippet, men fordi Tyrkia blokkerer fornyelsen av Armenias partnerskapsplan etter at Frankrike nektet å godkjenne Aserbajdsjans. Frankrike og Aserbajdsjan har lenge vært uenige om Paris’ støtte til Armenia, spesielt i sammenheng med Karabakh-konflikten , og nylig om Aserbajdsjans arrestasjon av franske statsborgere (som senere ble løslatt).

Ifølge Politico har «forsinkelsen tvunget NATO til midlertidig å forlenge Armenias og Aserbajdsjans utdaterte partnerskap til tross for at forhandlingene om de nye planene nesten er ferdige», sa tre av diplomatene. De nye planene vil tillate dem å delta i felles militærøvelser, styrke militær trening mellom militære og intensivere kultursamarbeidet helt ned til å etablere lokale engelskkurs, la de til.» Felles NATO-øvelser kan bli holdt på Kaspikysten med Aserbajdsjan når planen er godkjent.

Ingenting av dette er overraskende for skarpsindige observatører. «Trump-ruten for internasjonal fred og velstand» fra august 2025 har det uuttalte dobbelte formålet å være en militær logistikkkorridor for NATO til Kaspihavet og deretter til Sentral-Asia. TRIPP er derfor middelet NATO bruker for å holde Russland inne langs den sørlige flanken av den nye «cordon sanitaire» som Trump 2.0 satte opp rundt den. Aserbajdsjan utgjør en ukrainsk-lignende utfordring for Russland ved å fungere som TRIPPs uerstattelige transittstat.

Hvis Aserbajdsjan samarbeidet med Russland for å sikre at TRIPP ikke ble utnyttet til militære formål, ville det ikke vært noe problem, men Baku har ingen slike interesser og har i stedet støttet Vesten. Faktisk kunngjorde president Ilham Aliyev i november i fjor at landets væpnede styrker har fullført tilpasningen til NATO-standarder, og at deres marinedroner kan true Russlands Kaspi-flåte i krisesituasjoner, akkurat som Ukrainas for tiden truer Svartehavsflåten.

Aserbajdsjan er også i god rute til å integrere sin økonomi ytterligere med EUs. Ikke bare hjelper det blokken med å erstatte russisk energi, men det vil også legge til rette for deres handel med Sentral-Asia. I den forbindelse kunngjorde presidenten for Europakommisjonen, Ursula von der Leyen, forrige måned at «vi vil sikte på å samle inn opptil 12 milliarder euro i offentlige og private investeringer» i regional logistikk langs det som er kjent som «Midtkorridoren». Alt dette strammer inn båndene rundt Russlands sørlige flanke.

Russlands utenriksminister Sergej Lavrov antydet forrige måned at hans folk noen ganger er optimistiske, inntil det punktet av underforstått naivitet, og at de også har en tendens til ikke å proaktivt håndtere latente kriser. Med den dypeste respekt for de av dem som er ansvarlige for å formulere politikken, ser det ut til at dette uten tvil er tilfellet når det gjelder trusselen TRIPP utgjør for Russland. Det betyr ikke at Russland bør føre en forebyggende krig mot Aserbajdsjan, bare at landet snarest bør være oppmerksom på truslene som kommer fra det.

I fremtiden, akkurat som NATOs de facto utvidelse til Kaspihavet er uunngåelig, er det også uunngåelig at Russlands trusseloppfatning mot Aserbajdsjan vil intensiveres. Jo før, jo bedre, siden Russland fortsatt har tid til å foreslå ukrainsklignende sikkerhetsgarantier for å avverge en ny spesialoperasjon. I denne sammenhengen kan de dreie seg om at Aserbajdsjan samtykker til russiske inspeksjoner av TRIPPs last og ikke tillater noen felles NATO-øvelser på sitt territorium, men Aliyev vil kanskje ikke samtykke med mindre Putin presser ham litt.

https://korybko.substack.com/p/natos-de-facto-expansion-to-the-caspian

Forsidebilde: KI-generert

Teksten står for forfatterens mening, ikke nødvendigvis www.derimot.no sin.

2 kommentarer. Leave new

  • Ja, noen VIL krig.
    Og det vil tydligvis angreps-organisasjonen NATO.

    ‘ USA, sammen med NATO, har utvidet sitt aktivitetsområde helt fram til Russlands grense.
    Vesten har vellykket omringet Russland. USA og Vesten fortsetter innsatsen for å inkludere Ukraina og Georgia i sitt imperium. ‘
    midtifleisen.wordpress.com/2019/04/18/ikke-snakk-om-usas-nedgang-snakk-heller-om-hvordan-vi-kan-frigjore-oss/

    ‘Iran-krigen har vært en arena for USA og Israel å teste ut både nye våpen og strategier. ‘
    nrk.no/urix/israel-kan-akseptere-kaos-i-iran_-ifolge-eksgeneral-1.17800368

    Akkurat som Stoltenberg sin uprovoserte angreps-bombing av Libya. :
    ‘ Dette var god trening for gutta våre.’

    I denne forbindelse:

    ‘Man trenger ikke så mange atomvåpen for å legge Moskva, St. Petersburg og Vladivostok i grus. Til det trenger man tre atomvåpen, påpeker president Emmanuel Macron.
    I korte trekk innebærer «counter value»-strategier å ramme fiendens verdifulle ressurser som byer, sivilbefolkning og industri framfor rene militære styrker.
    Russland og USA har henholdsvis 5580 og 5000 atomvåpen. Storbritannia har anslagsvis 220 atomvåpen. USA har per nå utplassert om lag 100 atomvåpen på europeisk jord, fordelt på seks militære flybaser i fem land.
    nettavisen.no/nyheter/fransk-atomparaply-tviler-pa-at-frankrike-vil-ofre-seg-for-norge/s/5-95-2322385

    ‘Nå skal Frankrike ruste opp. Landet åpner for å utplassere atomvåpen hos allierte.
    Det varslet president Emmanuel Macron’
    nrk.no/urix/macron-apner-for-atomvapen-hos-danmark-og-sverige-_-hva-med-norge_-1.17796264

    ‘Slik tolker Stoltenberg truslene.
    Men etter at Stoltenberg ble Nato-sjef, har han vært en av Putins sterkeste kritikere i Vesten.
    – Du kjenner jo Putin både som Nato-sjef og norsk statsminister. Hvordan skal vi tolke atomtruslene, og skal vi bekymre oss?
    – Det er et uttrykk for svakhet, og det er et uttrykk for absurde løgner at han på nytt påstår at Ukraina er en militær trussel mot Russland, og at det er planer om å bruke atomvåpen, sier Stoltenberg.
    Han mener Putin selv vet at det ikke stemmer.’
    tv2.no/nyheter/stoltenberg-putins-atomtrusler-avslorer-en-ting/18601328/

    Som også 1. verdenskrig:

    « Sionist-oligarkene fikk panikk – de ville ha fortsatt krig.
    Sionistiske oligarker ville ikke høre snakk om noen fred. Det var ikke derfor de startet 1. verdenskrig. Så for å slå to fluer i en smekk, tjene uhyggelig mye penger på å holde krigsindustrien i gang gjennom å skape fortsatt etterspørsel, og stå for både produksjon og salg av alt fra bandasjer til moderne, tunge våpen, samt klare gjennomføre selve hovedplanen om å stjele store landområder i Palestina, sørget de for å forsikre den Britiske regjeringen m.fl at de ikke måtte godta fredstilbudet. De kunne nemlig knuse Tyskland. De garanterte at de ville få USA med i krigen på alliert side under forutsetning av at den britiske regjeringen garanterte sionistene de palestinske landområdene.’
    jostemikk.com/winston-churchill-fr-han-byde-av-for-overmakten/

    Svar
  • Skulle 3dje vk. Starter.
    Og soppene stiger rundt i Europa.
    Da trøster jeg meg med at USA ikke slipper unna.
    Jeg tror disse figurene som sitter i senatet/ kongress eller fa#¤ å de kaller det.
    (mange av i de i hvert fall) er så stokk dumme at de tror de slipper unna.
    Det er tvilsomt.
    Nok en sivilnasjon har gått dukken på Tellus..
    Jeg beklager jeg måtte bare få det ut.. Håper jeg tar feil.
    Amen..

    Svar

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Fill out this field
Fill out this field
Skriv inn en gyldig e-postadresse.

Neste innlegg

Klimapolitikken faller sammen.

Dyr og umulig måloppnåelse.

Forrige innlegg

Han krever at domstolen reformeres eller erstattes.

ICC overser NATOs forbrytelser, sier tidligere libysk minister.

Teksten står for forfatterens mening, ikke nødvendigvis www.derimot.no sin.