POSTED IN Endring av politikken, Helse

Protestene mot vaksinetvang øker i Frankrike.

Streik ved et sykehus mot tvangsvaksinering.

1 kommentar
Print Friendly, PDF & Email

Fransk sykehus går til full streik for å protestere mot påbud om Covid.19-vaksine.

Personalet på sykehuset i Montelimar i det franske departementet Drome har gått til full streik for å protestere mot det nye regelen som forlanger at de må ta vaksine mot Covid-19 før midten av september, ellers kan de oppleve å miste jobbene sine.

Streiken mot «tvungen vaksinasjon» ble gjort kjent på torsdag av CGT-GHPP fagorganisasjon, og berører omtrent 200 leger og 1500 sykepleiere i den sørøstlige franske byen.

Hundrevis av dem samlet seg utenfor sykehuset på fredag, der de fordømte lockdowns og påbudte vaksiner, og sang «liberte» (frihet).

https://twitter.com/i/status/1418580803982868485

Det franske lovgivende myndighetene legger nå siste hånd på lovforslaget som vil kreve at alle medisinske fagfolk som er i kontakt med sårbare personer må være fullstendig vaksinert innen 15. september, eller vil de miste lønnen, og kan til og med miste jobbene sine.

«Vi er imot påbudt vaksine og tvungen vaksinering», sier Elsa Ruillere, lokal fagforenings-representant til Sputnik France. 

«Dette er ikke noe valg mellom tester eller vaksinasjon. Vaksinasjonen skal være obligatorisk. Nei, det er vi ikke enige i. Vi vil ha muligheten til å velge som resten av verden. Vi vil ikke ha obligatorisk vaksinasjon».

Ruillere sier at hennes fagforening støtter «fri og vel begrunnet samtykke». Hun er ikke imot vaksinasjon som prinsipp, men er mot tvang.

Noen av de medisinske medarbeiderne sier de venter på den fransk-produserte Sanofi-GSK-vaksinen som er lovet klar i desember.

«Vel er vi klar over utviklingen av viruset. Vi tar ikke lett på det», sier Ruillere. 

Men hun og hennes streikende kolleger peker på at selv om det er en økning av positive tester for Delta-viruset, så har det ikke vært noen forholdsmessig økning i antallet innleggelser ved sykehuset.

«Ja, nå er vi farget ‘rød’, men det kommer jo av det faktum at det er økning i positive tester. Når det gjelder sykehusinnleggelser, så ligger vi godt an i øyeblikket. Vi har ikke behøvd å skaffe flere senger, vi har ikke flere innleggelser enn før, og faktisk færre under intensiv behandling». la hun til.

En annet fagforeningspåstand er mangelen på offentlig debatt, siden Frankrikes nasjonalforsamling ser ut til simpelthen bare  har gått videre fra High Health Autority (HAS) som kalte påbudt vaksinasjon «rettferdiggjort».

Det har vært omfattende protester i Frankrike siden midten av juli da regjeringen til Emmanuel Macron påla alle helsearbeidere å vaksinere seg. Og han introduserte krav om «helsepass» for å få adgang til offentlige arenaer der mer enn 50 mennesker var til stede.

Fra 1. august vil det kreves helsepass for å komme inn på kafeer og restauranter og butikker.

Det har vært en økning på 150 % av koronavirus-tilfellene i Frankrike den siste uken. Det gjelder Delta-varianten.

Regjeringen sier at 96 % av de smittede er uvaksinerte.

Oversatt av Ingunn Kvil Gamst

Forsidebilde: Martha Dominguez de Gouveia

https://www.rt.com/news/530095-hospital-strike-france-mandatory-vaccine/



1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 439 ganger.

Teksten står for forfatterens mening, ikke nødvendigvis www.derimot.no sin.

1 kommentar. Leave new

  • Wasan Totland
    27 juli 2021 20:37

    Det vil snart komme en tid da slike som Macron vil få se at giljotinen igjen blir løftet fram.

    Svar

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Fill out this field
Fill out this field
Skriv inn en gyldig e-postadresse.

Next Post

For to år siden brukte de like mye som de ti neste på listen.

Nå bruker USA like mye til krig som de 11 neste.

Previous Post

EØS:

Økende handels-ubalanse: Norge eksporterer mye mindre til EU enn vi importerer fra EU

Teksten står for forfatterens mening, ikke nødvendigvis www.derimot.no sin.