Bolsonaro tvunget til retrett i striden om Huawei og 5G
Brasils regjering vil likevel ikke nekte den kinesiske telekomgiganten Huawei i å delta i anbudskonkurransen om utbyggingen av 5G-nettet i landet.
Anbudskonkurransen er planlagt til juni i år, ifølge avisen Estado de S. Paulo, som viser til regjerings- og bransjekilder.
Med Donald Trump ute av Det hvite hus og mulige kostnadsbesparelser på mange milliarder dollar har president Jair Bolsonaro blitt tvunget til retrett i striden om det er forsvarlig i et sikkerhetsperspektiv om Huawei skulle vinne anbudskonkurransen om hvem som skal stå for utbyggingen av neste generasjons mobilnett i Brasil, ifølge Estado de S. Paulo.
Som følge av risiko for at Huawei vil kunne gi Kinas kommunistiske regjering konfidensielle data med potensiell fare for å true rikets sikkerhet, har Bolsonaro i likhet med Donald Trump motsatt seg at Huawei kan være involvert i utbyggingen av 5G.

Med Kina som Brasils største handelspartner og Huaweis evne til å konkurrere på pris, har Bolsonaro imidlertid møtt motstand både fra industrien og i sin egen regjering, inkludert visepresident Hamilton Mourao.
Alle selskaper som gir nødvendige garantier om at Brasils nasjonale suverenitet og sikkerhetsbehov vil bli repsektert, vil få anledning til å delta i anbudskonkurransen, sier Mourao til Estado de S. Paulo.
I forrige måned fortalte kilder til Reuters at Bolsonaros regjering lette etter en lovlig måte å ekskludere Huawei fra å delta i 5G-nettverksutbyggingen i Brasil.
Kilde: Reuters
Oversatt av Erik Engebretsen
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 160 ganger.