Slik jeg har forstått det er det ingen historiske eksempler på at det er mulig å hindre et virus å spre seg i en befolkning. Virus og mennesker er to sider av samme sak. De henger sammen. Derfor har menneskene (og dyrene) utviklet biologiske mekanismer til å bekjempe dem. Det kalles immunforsvar.
Når mange nok i en befolkning er immune sprer ikke et virus seg lenger. Det er situasjonen i mange land nå.

Når en nå starter en ny runde nedstengninger med begrunnelse i antallet smittete og ikke i døde forteller det at at mange i befolkningen er immune og har utviklet mekanismer mot viruset. Epidemien er over, men tiltakene som vil drepe langt flere på sikt, de iverksettes likevel.
Da må begrunnelsen være en annen. Men hva?
At folk endelig protesterer er derfor ikke underlig, ikke minst i et land som Italia som har hatt svært strenge tiltak lenge.
Knut Lindtner
Sørlige Italia erklærer lockdown og portforbud. Og folk strømmer ut i gatene i protest. Det blir sammenstøt med politiet i istedenfor.
Se opp for virus-motstand!!
Av James Bickerton
Demonstranter kastet nødbluss og andre missiler mot politiet, som svarte med tåregass.
Det kom også ubekreftede rapporter om protestanter som stormet lokale regjeringskontorer.
Jakub Wondreys har postet en video om urolighetene på twitter med teksten: «Store protester mot de regionale regjerings-restriksjonene om Covid 19 forgår akkurat i Napoli i Italia.
Violence in Napoli, Italy as people take to the streets after a new lockdown is announced. People have had enough of being muzzled and caged. Unsurprisingly. pic.twitter.com/UIZKbAZ4pW
— Jim Osman (@EdgeCGroup) October 24, 2020
Situasjonen ser ut til å være ute av kontroll. Tusener hat tatt til gatene og slåss mot politiet. De har også stormet de regionale regjeringskontorene» –
Det har oppstått voldelige opptøyer i Napoli. Folk har tatt til gatene etter at det er annonsert en ny lockdown.
Folk har fått nok av å bli undertrykket og innestengt.
Ikke overraskende.
Opptak lagt ut på sosiale medier viser tusener av demonstranter. Mange av dem har på ansiktsmasker for å beskytte seg mot koronaviruset – og nå marsjerer de gjennom byen.
Questo è quello che succede quando uno Stato lascia le persone senza il pane. #Italia #Napoli #Lockdown #RadioSavana pic.twitter.com/lxgnfPj7zI
— RadioSavana (@RadioSavana) October 24, 2020
Mange synger «Frihet, frihet, frihet» mens de marsjerer,
Radio Savana, som har dekket protestene, twitrer: «Hele Napoli er i opprør!».
«Befolkningen er ute i en masseprotest mot en ny lockdown. Ordren gjelder fra klokken 11 i kveld. Opptakene er direkte. Det vi ser er sivil ulydighet».
Sende la de til: «Nå har protestene spredt seg til Salerno, Nocera og andre byer i Campania».
De har med plakater der de har skrevet:
«Dere forteller ikke sannheten, dere skader folk. Vi vil ikke tolerere dette lenger».
Napoli contro il lockdown: "Libertà, libertà, libertà!" Proteste in corso anche a Salerno, Nocera e altre città della Campania. #RadioSavana pic.twitter.com/krpn3wCCGY
— RadioSavana (@RadioSavana) October 23, 2020
Antallet Covid-19-tilfeller (positive tester) i Italia har økt syvfold ganger siden begynnelsen av oktober. Vincenzo DeLuca, president i Campania-regionen, har beordret portforbud om nettene, og han har stengt skolene.
På Facebook skriver han: Nyeste data om smittsomheten har ført til at ethvert delvis (eller ikke delvis) tiltak har vist seg ineffektive. Det er nødvendig å stenge alt, unntatt de forretninger som produserer og transporterer nødvendig varer.
«Vi må gjøre iallfall ett siste forsøk på å få tingene under kontroll, Vi må stenge ned alt i en måned, i 40 dager».
Oversatt av Ingunn Kvil Gamst
Forsidebilde: Michele Bitetto
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 430 ganger.
3 Comments
[…] Oversatt av Ingunn Kvil Gamst for Derimot.no. […]
Lockdown 2.0 var ikke ventet før november, så kommer litt tidligere! Planen er å stenge ned byene først, deretter vil det bre seg som ringene i vannet utover resten av landet. Vi forventer akkurat det samme her av RNA og co, men her følges nok planen til punkt og prikke, og man venter til november. Dette skal skje over hele kloden, uansett! Følgende blir at verdensøkonomien kollapser, men fortvil ikke, 1% klubben har klar den nye «digitale» verdensvalutaen og vaksinene for deg, bare du aksepterer å fraskrive deg alle rettigheter du nå har, og evnt. kunne ha fått i fremtiden. De som ikke vil underskrive har ingen «valuta» å handle for, og uten «vaksinesertifikat» kan du ikke forlate landet. Oh glory, den «Nye Verden» åpenbarer seg helt i henhold til planen.
«De som ikke vil underskrive har ingen «valuta» å handle for, og uten «vaksinesertifikat» kan du ikke forlate landet. Oh glory, den «Nye Verden» åpenbarer seg helt i henhold til planen.»
Dessverre ikke helt utenkelig. Folk flest ser ut til å ha blitt så redde & lydige allerede, at mye kan igansettes for de som vil bestemme. – Uten protester.
Trist. Og farlig.
Så kan vi håpe det er idioti og manglende tallforståelse, mer enn en plan.