Fædrelandsvennens nyliberale havari
I 2000 bestemte flertallet av politikerne i kommunestyret i Kristiansand at de skulle selge mesteparten av sine aksjer i Agder Energi til Statkraft. På dette har kommunen tapt 400 000 hver dag. Ikke særlig framsynt politikk. I år vil Agder Energis overskudd være rekordhøyt, og Kristiansand kommune vil nok en gang gå glipp av millioner rett inn i kommunekassa.
______________________________________________________________________
Innlegget er hentet fra Øyvind Andresens blogg
______________________________________________________________________
Salget hadde støtte fra Arbeiderpartiet, Høyre og Fremskrittspartiet. Og monopolavisa Fædrelandsvennen som skreiv på lederplass 8. mars 2010 under overskriften «AE – salget var riktig» følgende:
«Det er ikke lenger en naturlig oppgave for kommuner å eie kraftverk. Det var det en gang, og vi er stor takk skyldig overfor framsynte politikere og byråkrater som brakte velstands – og industriutvikling et langt skritt videre ved å temme vannkraften. Men den epoken i vår historie er over. Dammene og turbinene ligger der, uavhengig av eierskap».

Lederskribenten åpner her for at eierskapet til fossekrafta ikke nødvendigvis må være offentlig. Og det er helt i takt med nyliberal ideologi å la private investorer forsyne seg av fellesskapets eiendom.
Hadde vi fulgt rådet fra Fædrelandsvennen, hadde mye av de høye strømprisene i dag skapt superprofitter, ikke bare for offentlig eide kraftselskap, men også gått rett inn i lommene på norske og utenlandske kapitalister.
Lederen er ikke signert, men redaktør på det tidspunktet var Hans-Christian Vadseth; i dag kjent som stor aksjeeier og partner i det omstridte PR-byrået First House.
Vi får håpe at hans historiske epoke er en saga blott.
Forsidebilde: Viktor Talashuk
1 har lest innlegget i dag.
Innlegget er lest totalt 491 ganger.
3 kommentarer. Leave new
Dette er da vel bare godt nytt?
Den elektriske kraftproduksjonen, i vinterlandet Norge, tilhører jo innbyggerne i hele nasjonen.
Men da må vi også vite at den levende nasjonen, som lever av de reelle verdiene innbyggerne skaper. – IKKE er det samme som den døde «Staten», som lever av penger, og veksler reell produsert velstand mot fiktiver, og selger ut vår velstand for penger/fiktiver.
Og gjerne blir med på å sette opp rentene, slik at folket fryser og sulter og må flytte fra boligene, for det er det den døde «Staten» /systemet lever av.
Gang på gang gjennom historien
«produserer» Staten kriser og nød for befolkningen, grunnet i penge-tenking.
(Og hvem styrer rentene, globalt, mens våre myndigheter dilter etter ?)
Så bør vi alltid vite:
Det er ikke «Staten», og politikerne/de trojanske hestene, som forsørger samfunnet. Det er selvfølgelig omvendt.
Her er et eksempel fra Trondheim. Sannsynligvis er det penger under bordet når slike ting foregår.
https://www.tv2.no/a/12815704/
Korrupsjon !!! Intet annet å si om det… (korrupsjon er faktisk typisk Norsk men mange ser det på som helt naturlig og ikke regner slike vennetjenester som korrupsjon..)