NRK og MSM sprer falske nyheter og misinformasjon om temperaturer
Av Einar R. Bordewich

Det er Ole Østlid i Værstat som har sjekket saken om en varmerekord i India som har blitt slått opp over hele det Norske medieteppet som en klimahysterisk sensasjon. I tråd med narrativet har de ikke undersøkt fakta i saken og i populistisk ånd har de grepet ethvert halmstrå de finner om at vi mennesker ødelegger klima.
Innlegget er hentet fra Fakta360
Både NRK, Aftenposten, Dagbladet, Dagsavisen, TV2, VG, Abc Nyheter og Adresseavisen har spredt den falske nyheten om at det angivelig skulle vært hele 52,3 grader i New Delhi i India. Sensasjonelt og i populistisk stil har de rapportert denne uverifiserte rekorden som den høyeste temperaturen noensinne målt i landet og som en varmerekord. Dette er altså påstander som kjøres fram som fakta, men i virkeligheten melder det Indiske meteorologiske institutt at det antagelig dreier seg om en feil.
Værstat forteller følgende om saken:
«I en pressemelding sendt i 29. mai, så presiserer indiske myndigheter tre viktige forhold og dementerer at det er satt ny offisiell rekord:
- Målestasjonen er en del av et nettverk av 15 nye automatiske målestasjoner (AWS) som ble etablert sommeren 2022.
- Målingen på 52,9 grader i Mungeshpur var en verdi som avviket betydelig fra andre temperaturmålinger i nærheten. Myndighetene anser at det avviket kan skyldes målefeil eller lokale faktorer.
- Temperaturer kan variere med lokale eksponering til vannforekomster, betong, urbane områder, grønne områder osv.
De vil undersøke måledata og sensor nærmere.
Det presiseres at det i området er fem stasjoner med langsiktige målinger som refereres til som “klimastasjoner”. Temperaturene fra disse stasjonene er listet nedenfor og er ikke like ekstreme:

Vi kan derfor konkludere med at norske medier har spredt uriktige og ikke-verifiserte opplysninger om en ikke-kvalitetssikret temperaturmåling i India. Vi kan ikke konstatere på nåværende tidspunkt at målingen på 52,9 grader har utgjort en ny varmerekord.«
Værstat sin artikkel kan leses i sin helhet her.
Forsidebildet er hentet fra Fakta360



10 kommentarer. Leave new
Kvar er Faktisk.no når ein treng dei…?
«..men i virkeligheten melder det Indiske meteorologiske institutt at det antagelig dreier seg om en feil.»
Ikke feil. – Men LØGN. – For å skape frustrasjon og frykt.
Akkurat som antall syke/døde i India under ‘pandemien. – Som ble slått STORT opp på Nrk.
Så viste det seg at i tettbefolkede, fattige India, der nedstenging og /eller sosial distanse var umulig , at tallene i forhold til befolkningsantall, var godt UNDER et vanlig influensaår i Norge. ( Akkurat som i Norge.)
LØGN. For å skape frustrasjon og frykt.
Hvorfor lyver de?
Og Hvorfor TILLATER vi disse løgnene fra våre myndigheter/politikere og deres unisone media?
Et demokrati kan selvfølgelig ikke basere seg på løgner overfor befolkningen.
‘ Hva vinner løgnerene med løgnene? – At vi ikke lengre tror at NOE er sant.’
Altså full kontrollmulighet for propagandistene.
Da bør vi kaste kostebinderne på Løvebakken og i media, og innføre et ordentlig folkestyre.
Vi kan ikke overlate styringe av Norge til løgnere, og til politikere som røver og bedrar egen befolkning.
Gjør vi ingenting med dette? Ikke opprør?
Vår mentalitet er vår skjebne.
Løgnere og juksemakere er svake og patetiske mennesker. Og det at de klarer og leve med seg selv, viser at de også er fullstendig avstumpet med fullstendig fravær av integritet.
Under disse menneskene befinner det seg et rettsystem med lover og regler som vi andre mennesker må underordne oss, til minste detalj. Mens de betrakter seg selv høyt hevet over disse lovene.
Og dette må enhver av oss virkelig tygge på, smake på og gjøre seg opp en mening om, og ta et standpunkt. Er dette noe vi virkelig kan akseptere og stilletiende leve med?
Jeg vil anta at de fleste velger å bare leve med det, da det føles en såpass stor avmakt at det fører til resignasjon. Det kan forstås.
Men man slipper ikke unna det faktum, at vi da spiller med, og gjør oss medansvarlige ved å velge å ikke gjøre noe med det. Vi er ikke villige til å ta konsekvensene, vi er ikke villige til å betale prisen. Selv når konsekvensene ved å ikke gjøre noe vil bli langt høyere til slutt.
Hva hver og en kan gjøre, må ethvert individ finne ut av selv. Men det å se og så ikke handle, er å løpe fra ansvar.
Det første viktige målet, er å få mange nok til å se. Jo flere som ser, jo lettere blir det å handle.
(og takk til Derimot.no for all informasjon og fakta)
Og når snøballen vokser seg stor nok, blir effekten kraftfull.
Vi må aldri godta det vi er vitne til.
Som det ble formulert av Frikar: «Vår mentalitet er vår skjebne»
‘ Kombinasjonen av tørke og ekstremnedbør slik me har sett i mai, trur klimaforskarane kjem til å bli meir og meir vanleg.
….. Ein treng å har riktig mengde vatn til riktig tid. ‘ ……..
https://www.nrk.no/trondelag/varmaste-og-torraste-mai-pa-lenge_-_-vil-ha-store-konsekvensar-1.16903993
Ja naturen er litt lite styrbar slik,( heldigvis).
Kanskje naturen ikke har gått på universitetet og lært hvordan det skal gjøres? ;-)
Fra samme humor(?) -side:
‘ Statssekretæren seier det kan bety store forskjellar for oss om Noreg klarer å avgrense temperaturauken. ‘
Ja, det synes jeg Norge absolutt bør greie , ja. ;-)
Hva de vet…. ;-)
‘ Mai 2024 er den varmeste mai måned noensinne målt av EUs klimatjeneste. Samtidig viser ny rapport at 90 prosent av oppvarmingen i fjor var menneskeskapt. ‘
nrk.no/nyheter/klima-og-miljo-1.12193804
‘Perioder med snø i fjellet i Sør-Norge kan lokalt gi vanskelige kjøreforhold på grunn av is og snø på veiene. ‘
nrk.no/innlandet/onsdag-snor-det-pa-flere-fjelloverganger-i-sor-norge_-blant-annet-hemsedalsfjellet-og-valdresflya-1.16912490
‘ Snø på E6 over Dovrefjell – ber bilistene skifte til vinterdekk
Brøyting på E6 over Dovre 10. juni. ‘
https://www.nrk.no/innlandet/sno-pa-e6-over-dovrefjell–ber-bilistene-skifte-til-vinterdekk-1.16918725
Stopp forurensning!
Nei, vent…… ØK forurensningen. ;-)
‘ Oppvarmingen går stadig raskere
I tillegg kommer effekten av at luftforurensningen blir mindre. Renere luft fører til varmere planet.
Det er fordi partikler i forurensningen bidrar til å reflektere solstråling tilbake til verdensrommet, noe som fører til at planeten avkjøles.
– Det at vi reduserer disse avkjølende små partiklene, gjør at vi nå ser en akselererende oppvarming, sier forskningslederen.’
https://www.nrk.no/klima/eu-rapport_-mai-er-tolvte-maned-pa-rad-med-varmerekord-1.16910650
‘ Nå er det kaldere enn normalt, og det blir det også i uken som kommer, sier meteorologen.
Det har vært en varm sommer, men det var i mai, det.
Denne juni-helgen blir våt og kjølig. Spesielt i Sør-Norge. ‘
vg.no/nyheter/innenriks/i/63kWOr/nedslaaende-beskjed-sommeren-lar-vente-paa-seg
Jeg er takknemlig for at Derimot kan korrigere stoff om klima, slik hysterikerne fremstiller det overalt hvor de kommer til!